بخش ها-باکو

درباره باکو

باکو پايتخت جمهوري آذربايجان، بزرگترين شهر و همچنين بزرگترين بندر اين کشور است. اين شهر بر ساحل غربي درياي خزر در شبه جزيره آب‌شوران قرار دارد و يکي از مناطق نفت‌خيز جهان مي‌باشد. باکو پر جمعيت‌ترين شهر قفقاز است. وجود تعداد بسياري از پارک‌هاي ساحلي و برگزاري برنامه‌هاي متعدد هنري از جمله موسيقي، تئاتر و اپرا جذبه خاصي به اين شهر داده‌است. بخش قديمي شهر باکو همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبي از سده‌هاي ميانه بجا مانده و يکي از آثار ثبت شده در يونسکو به عنوان ميراث فرهنگ جهاني است. جمعيت شهري در ابتداي سال 2009 حدود 2.04 ميليون نفر برآورد شده است. در ابتداي سال 2003 بيش از 153 هزار نفر از آوارگان داخلي (ناشي از جنگ قره باغ) و هچنين 94 هزار نفر پناهنده خارجي در اين شهر علاوه بر جمعيت اصلي وجود داشته اند. در سال 2007 و در نشست وزراي فرهنگي اعضاي سازمان کنفرانس اسلامي، باکو به عنوان پايتخت فرهنگ اسلامي براي سال 2009 اعلام شد.

 

 

 

اولين شواهد مستند مرتبط با باکو به قرن ششم ميلادي برمي گردد و از آنجا که از آن زمان اغلب بخشي از شاهنشاهي‌هاي ايراني بوده‌است، پيوند تاريخي با آن ها دارد. پس از اين که زمين لرز? بزرگي در قرن 12 ميلادي شماخي پايتخت شروانشاهان را ويران نمود، آهسيتان اول باکو را به عنوان پايتخت جديد برگزيد. در زمان ساسانيان حضور و نفوذ عنصر ايراني در کرانه‌هاي اران از تالش و باکو تا دربند بسيار قوي و چشمگير بود. در دور? شروانشاهان، باکو بخشي از شروان بود. شروان مانند بقي? اران بخشي از سرزمين آذربايجان نبود. آذربايجان به منطق? جنوب رود ارس گفته مي‌شد. با سلطه ترک‌هاي سلجوقي بر شروانشاهان در سد? يازده ميلادي روند ترکي‌سازي زبان منطقه نيز آغاز شد. روندي که هنوز نيز در جنوب اين منطقه (تالش) ادامه دارد. با اين روند، مردم آسياني‌زبان و ايراني‌زبان منطقه به مرور زمان ترک‌زبان شدند. باکو پايتخت شيروانشاهان در سده‌هاي 14 و 15 ميلادي بود و بعد بخشي از ايران صفوي شد. حکومت عثماني در قرن 16 ميلادي طي دوره‌اي کوتاه به قسمت اعظم قفقاز از جمله باکو حاکم بود. نادرشاه افشار توانست اين قسمت از آران، گرجستان و منطق? ارمنستان فعلي را دوباره به ايران بازگرداند. در جنگ‌هاي ايران و روس در زمان فتح علي شاه اين ناحيه بر اساس عهدنام? گلستان و ترکمان چاي از ايران جدا و به دست روس‌ها افتاد و باکو در اواخر قرن نوزدهم و ده? اول قرن بيستم از بزرگ‌ ترين مناطق توليد نفت جهان بود.

 
باکو داراي 11 منطقه شهري (اداري) شامل عزيزبايف، بيناغدي، قاراداغ، نريمانف، نسيمي، نظامي، صبالي، صابونچي، ختايي، سوراخاني و ياسامال و نيز 48 شهر مي باشد. شهرهاي بناشده در جزاير موجود در خليج باکو و شهر صخره‌هاي نفتي يا نفت داشلاري که در دريا ساخته شده‌اند و خارج از باکو و در داخل درياي خزر قرار دارند جز اين 48 شهر مي باشند . 
واحد پول جمهوري آذربايجان مانات آذربايجان است که هر مانات تقريبا برابر 1200 تومان است و هر مانات برابر 100 کوپک است و هر دو مانات يک شيروان است.

فرودگاه بين‌المللي حيدر علي‌اف باکو (که نام پيشين آن،فرودگاه بين‌المللي بينا است) يک فرودگاه بين‌المللي است که در شمال شرقي باکو جمهوري آذربايجان، قرار دارد و فاصله آن تا باکو 20 کيلومتر است.اين فرودگاه، بعد از دوران رياست جمهوري حيدر علي‌اف، در 10 مارس 2004 ميلادي 20) اسفند 1382 هجري خورشيدي)، به فرودگاه بين‌المللي حيدر علي‌اف، تغيير نام داد و همچنين کد فرودگاهي ياتاي آن هم تغيير کرد . اين فرودگاه، داراي دو ترمينال (شمالي و جنوبي) و يک ترمينال باري است.

 

جاذبه هاي گردشگري

 

 
بِش بارماک داغي (Beshbarmak Dag)

 

«بش بارماک داغي» به معناي «کوه پنج انگشت» يکي از جاذبه هاي طبيعي آذربايجان است و حدود ??? متر بالاتر از سطح دريا واقع شده است. اين کوه يکي از مکانهاي مقدس اذربايجان نيز هست و براي آذربايجاني ها ارزش بسياري دارد.

 

ايچري شِهِر (Içeri Seher)
شهر ايچري در واقع شهر باستاني باکو است که با ديواري محصور شده است. اين بافت قديمي را با نام «ارگ باکو» نيز مي شناسند. اين شهر در دوران پارينه سنگي ساخته شده است. خيابان ها باريک، کاخ هاي قديمي و مسجدهاي گوناگون با معماري هاي زيبا و جذاب از جمله ديدني هاي ايچري شِهِر هستند. ارگ باکو در سال 2000 ميلادي در فهرست جهاني يونسکو ثبت شد.
  ايچري شِهِر دو کاروان سرا، 3 چشمه آب و 23 محله دارد و مشهورترين جاذبه آن قلعه دختر است.

 

 

 

 

 

 

لاهيج (Lahic)
لاهيج يکي ار روستاهاي باکو است و در دامنه هاي جنوبي قفقاز واقع شده است. اين روستا با کمتر از يکهزار نفر جمعيت، گويش فارسي-تاتي دارند و بيشترين شهرت آن براي صنعت مسگري و صنايع مسي زيباي آن است. قالي هاي اين روستا نيز شهرت بسياري دارند. معماري فوق العاده بازار اين روستا، مناظر طبيعي خيره کننده و چشم انداز کوهستان لحظه هايي مملو از آرامش را براي گردشگران رقم مي زنند.

 

 

قلعه دختر (Maiden’s Tower)
براي رسيدن به بالاي برج دختر بايد پله هاي مارپيچ را طي کنيد تا از بالاي آن نماي 360 درجه از شهر را ببينيد. اين قلعه که به زبان ترکي «قيز قله‌سي» گفته مي شود، 29.5 متر طول، 16 متر عرض و 6 طبقه دارد. جالب است که در گذشته اين قلعه نيايشگاه آناهيتا و زرتشتي ها بوده است. اين برج جزو ميراث جهاني يونسکو است.
 

 

 

قوباستان (Qobustan)
قوباستان کوه آتشفشاني عجيبي است که مي توان انواع حجاري هاي روي سنگ عصر سنگ و برنز را روي آنها مشاهده کرد. اين کوه نيز از ديگر جاذبه هاي شهر باکو است.    
 شکي (Sheki)
شهر شکي يکي از زيباترين روستاهاي آذربايجان است که در دل کوه واقع شده است. اين شهر مملو از مساجد و کاروانسراهاي زيبا است که همه به قرن 18 ميلادي تعلق دارند. اين شهر حدود 63 هزار نفر جمعيت دارد و شمال غربي باکو واقع شده است.

 

 

 ارگ قديمي باکو (Walled City of Baku )
اين ارگ در ساحل غربي درياي خزر واقع شده است و جزو ميراث جهاني يونسکو به شمار مي رود. در اين شهر قديمي محصور شده در ديوارها مي توانيد کاخ شيروان شاه و قلعه دختر را ببينيد. اين ارگ را با نام ايچري شهر نيز مي شناسند و از زمان پاره سنگي تاکنون محل زندگي انسان ها و قوميت هاي مختلف همچون ساساني، زرتشتي، شيرواني، ايراني، عربي، عثماني و روسي بوده است.
قصر شيروان شاه در قرن 12 ميلادي توسط سلسله شيرواني ساخته شده است که پس از زلزله در شاماخا، پايتخت خود را با باکو منتقل کردند.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خيناليق (Khinalug)
خيناليق يک روستاي کوهستاني دورافتاده در شمال شرقي آذربايجان است. اهالي اين روستا به زبان خيناليق و ترکي آذربايجاني حرف مي زنند و در آنجا آثار بسياري از ايراني هاي زرتشتي را ميتوان مشاهده کرد. حدود يکهزار تات در اين روستا زندگي مي کنند و اين روستا مملو از هندوها و بوداييان است.
    
 
يانار داغ (Yanar Dag)
يانار داغ به معناي کوه سوزان همان طور که از نامش پيداست کوهي است که دايم در حال سوختن است. اين کوه در فاصله کمي از باکو واقع شده است و حدود 10 متر از آن به طور شبانه روز  در حال سوختن و شعله ور بودن است دليل اين آتش وجود گاز طبيعي در دل کوه است. در نزديکي اين کوه يک چايخانه سنتي قرار دارد که غروب ها مي توان در آنجا نشست و منظره کوه را تماشا کرد.

 

 

 

مراکز خريد باکو

 

مراکز خريد عمده و بزرگ و ارزان: (خارج از شهر) 
1- بينا: انواع جنس هاي ترک، تايلند، چين،ايران ، هند، روسيه 
2- صدرک: انواع جنس هاي ترک، تايلند، چين،ايران ، هند، روسيه (انواع لباس- لوازم خانگي و.....) 
مراکز خريد مارک دار- لوکس: (داخل شهر) 
1- تارگوي: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- صنايع دستي، کيف و کفش زنانه (انواع مارک هاي اروپايي) 
2- آف مال: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
3- مغازه هاي بولوار شهر: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش- لوازم خانگي 
4- مرکز تجاري پارک بلوار: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
5- مرکز تجاري 28: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
6- مرکز تجاري مترو پارک: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
7- آي گون سيتي: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
مراکز خريد داخل شهر- قيمت متوسط 
1- شرق بازاري: انواع جنس هاي ترک، تايلند، چين، هند، روسيه (انواع لباس- لوازم خانگي و.....) 
2- بازار خالقلار دوستلوغو: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي اروپايي) 
3- بازار گنجليک: انواع لباس- لوازم آرايشي و بهداشتي- کيف و کفش (انواع جنس هاي آذربايجاني) 
 
 
بازار مراکز صنايع دستي: 
1- بازار سنتي (صنايع دستي) در ايچري شهر 
2- خالچا بازاري (بازار فرش و گليم) در بازارهاي بينا و سدرک 
3- لباسها و سوغاتي محلي در منطقه تاريخي ايچري شهر